EN

Koszyk jest pusty

SlackRes

Wywiad z twórcą „SlackRes" - Piotrem Naworolem.
6 grudnia 2014

Slackline – sport, polegający na wykonywaniu ewolucji na kilkucentymetrowej taśmie zawieszonej nad ziemią – to dyscyplina w Polsce jeszcze nieznana. Rozmawiamy więc z zagorzałym propagatorem i pasjonatem Slackline’u, twórcą Fanpage’a: „SlackRes – Slackline Rzeszów” - Piotrem Naworolem.

Opowiedz nam jak zacząłeś. Co ukierunkowało Cię do wybrania akurat takiego sportu jak slackline?

Początek był zupełnie spontaniczny, z resztą jak większa część mojego życia. Po raz pierwszy spotkałem się ze slackline’em parę lat temu, kiedy to jeszcze przebywałem w Hiszpanii. Jednak poza chwilowym zaciekawieniem, ten nowy dla mnie rodzaj spędzania wolnego czasu, większych emocji nie wywołał. Wszystko zmieniło się kiedy postanowiłem wrócić do wspinaczki i około października ubiegłego roku wybrałem się do Centrum Wspinaczkowego Baltoro. Tam poznałem wiele nowych osób, które w przerwach od wspinania chodziły po wąskiej tasiemce rozwieszonej między dwoma ścianami. Przyglądałem się im uważnie, a z każdym dniem moja ciekawość jak oni to robią rosła. Stwierdziłem że jeżeli nie spróbuję to się nie dowiem. Od tego dnia slackline stał się moim sposobem na życie. 2 miesiące później ponownie wyjechałem z Polski, ale tym razem tylko na miesiąc. W tym czasie poznałem slackline’erów którzy reprezentują najlepszą markę, jeżeli chodzi o ten sport – „Gibbon”. Jednym z nich był Argentyńczyk Emiliano Gimenez. To co wyprawiał ten chłopak na taśmie było niesamowite. Wtedy jeszcze nie byłem w stanie ocenić jego umiejętności z punktu widzenia technicznego, ale wizualnie zakochałem się w tym sporcie i utwierdziłem w przekonaniu, że slackline to coś dla mnie.

Właściwie od małego uwielbiałem sport, a jeżeli było to coś ekstremalnego to jeszcze lepiej. Rolki, deskorolka, snowboard, wspinaczka, zawsze potrzebowałem poczuć ten dreszczyk emocji. Slackline wpasował się idealnie. Dodatkowym atutem okazała się akrobatyka, która jest mocno powiązana z dużą ilością tricków dynamicznych. Z akrobatyką nie miałem nic wspólnego, jednak zawsze marzyłem o spróbowaniu. Slackline powoli otwiera mi drzwi do tego trudnego, wymagającego, ale zarazem efektownego i dającego ogromną satysfakcję sportu.

Jak to jest być pionierem?

Pionierem. To chyba zbyt duże słowo. Tak jak powiedziałem, odnośnie pierwszego pytania, Slackline pokazali mi koledzy na ściance wspinaczkowej. Oprócz tego jest grupka studentów z Politechniki, którzy zaczęli rok wcześniej. Również z rozmów z Nimi udało mi się dowiedzieć, że był wcześniej jakiś chłopak na Rzeszowskich Bulwarach, który „slaczył”. Tak więc pionierem pod względem zapoczątkowania nie jestem, ale fakt, pod względem chęci rozpowszechnienia tego sportu wśród Rzeszowian zdecydowanie tak.W marcu tego roku wpadłem na pomysł utworzenia grupy na Facebook’u, która z czasem została wyparta na rzecz strony na tym samym portalu społecznościowym. Podczas tworzenia grupy w mojej głowie zaczęły pojawiać się pierwsze pomysły nazwy. Ostatecznie zdecydowałem się na krótką, ale zawierającą w sobie wszystko co chciałem, nazwę SlackRes. Brakowało mi jeszcze loga. Tutaj poprosiłem o pomoc rzeszowską firmę Delta Design. Logo, które stworzyli okazało się tak profesjonalne, że w niedługim czasie powstały pierwsze koszulki „Slackres’owe”.

Czy oprócz ekscytacji wynikającej z faktu bycia „jednym z pierwszych” pojawia się towarzysząca temu samotność? Innymi słowy, czy są takie chwile, kiedy myślisz – „szkoda, że ta społeczność dopiero raczkuje, za mało ludzi do pogadania o tym”?

Na początku przyznam szczerze, że samotność doskwierała. Jednak grono znajomych oglądających mój „progres” z podziwem, dawali mi ogromną siłę do dalszych treningów. Teraz jest zupełnie inaczej. Jest Nas o wiele więcej w Rzeszowie i z każdym dniem stajemy się coraz większą ekipą ludzi których łączy jedna pasja. W między czasie dołączyłem się do sporej ilości grup slackline’owych w Polsce i na świecie dzięki internetowi, co pomogło mi w byciu na bieżąco z wszystkimi nowinkami. Również miałem niesamowitą okazję brania udziału w I Mistrzostwach Świata w przechodzeniu przez rzekę w Bydgoszczy, gdzie poznałem jednych z najlepszych polskich slackline’rów, a także aktualnego numer 3 na świecie Jaan’a Roose, estońskiego trickline’ra, który spędził rok 2012 w trasie koncertowej z Madonną. 

Jeżeli chodzi o społeczność slackline’ową przyznam szczerze, że myślałem, że jest mniejsza. Jednak po głębszych inwestygacjach internetowych zdałem sobie sprawę, że jest zupełnie inaczej. Oczywiście nie jest to sport tak popularny jak piłka nożna, pozostając nadal zdecydowanie niszowym, ale z każdym rokiem jest o nim coraz głośniej. W Polsce, a konkretniej w Lublinie co roku jest organizowany Urban Highline Festival na który to przyjeżdżają najznakomitsi slackline’rzy z całego świata. Podczas trwania festiwalu, Lublin zamienia się w mekkę slackline’rów, którzy chodzą po taśmach o różnych długościach, rozwieszonych na różnych wysokościach, nad głowami mieszkańców tego urokliwego miasta. 

Łatwo jest zarażać Slacklinem? A może fakt, że jest to nowa dyscyplina, trochę to utrudnia?

Slackline jest sportem który łączy w sobie tak wiele, że działa jak „epidemia” jeżeli mówimy o zarażaniu. Taka pozytywna ebola. Nie poznałem jeszcze osoby, która po pierwszym spróbowaniu nie wróciłaby do dalszego doskonalenia swoich umiejętności. Slackline jest świetnym sportem dla każdego, od profesjonalnych sportowców po ludzi, którzy nigdy poza noszeniem zakupów i wchodzeniem na 4 piętro swojego mieszkania, ze sportem nie mieli nic wspólnego. Możesz mieć 3 lata lub 73 i nadal cieszyć się slackline’m. Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć. Czy będzie to luźne chodzenie dla zabawy, a może skakanie, robienie salt czy mierzenie się z ponad 100 metrowymi taśmami. Ja osobiście nie stawiam sobie granic. Niezależnie jaki pułap osiągnę będę się cieszył tak samo. Dla mnie w slackline’ie najważniejsza jest „droga” , a nie cel. Każdy trening to czysta przyjemność. Slackline ułatwia Nam zrozumieć co znaczy to prawdziwe bycie „tu i teraz”. Slackline to także podróże i poznawanie nowych ludzi. Dlatego rzesza fanów tego sportu rośnie w zaskakującym tempie 

Jakie są Twoje rokowania co do przyszłości Slackline’u? Sport skazany na niszę, czy popularność?

Zdecydowanie sądzę, że slackline jest skazany na sukces. Właściwie to w tym roku coraz częściej słyszymy o nim w mediach. Pewnie nie osiągnie takiego poziomu popularności jak wspomniana wcześniej piłka nożna, jednak to też jest swojego rodzaju plusem. Sporty niszowe, mi osobiście wydają się takim „produktem ekskluzywnym”.   

Dziękujemy za wywiad :) Copyright © CUNA ZONE 2018

Realizacja: Zdzislowicz.pl - Tworzenie sklepów internetowych

Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na postanowienia polityki prywatności.

Zamknij komunikat

Szanowny Użytkowniku,

zmieniają się przepisy Unii Europejskiej dotyczące danych osobowych i dlatego chcemy przekazać Ci kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Poświęć kilka minut na sprawdzenie naszych aktualizacji w zakresie:

Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Co to jest RODO?

RODO to skrótowa nazwa na Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia
27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych
i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Okres swojego obowiązywania rozpocznie od 25 maja 2018 r.

RODO wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie
o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz
o uprawnieniach przysługujących użytkownikom wobec z przetwarzania danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest CDG PRO Sp. z o.o.

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem: 36-072 Świlcza 145B,

jak i mailowo: rodo@cdgpolska.pl

oraz telefonicznie: (17) 855 46 08

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie, Użytkowniku, podczas procesu rejestracji konta
w serwisie internetowym CUNAZONE, a także dane, które są gromadzone podczas korzystania przez Ciebie z ww. serwisu internetowego.

 

Pragniemy podkreślić iż, możesz przeglądać serwis internetowy CUNAZONE w sposób dowolny, rejestracja konta w serwisie nie jest obowiązkowa.

Podczas rejestracji istnieje obowiązek podawania swoich prawdziwych danych, ale nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Wymagane dane oznaczone są znakiem *.

Należy jednak podkreślić, iż nie posiadając wszystkich danych lub nie posiadając prawdziwych danych określonego użytkownika, nie możliwym będzie świadczenie na rzecz danego użytkownika wszystkich usług, które oferuje ww. podmiot oraz wywiązanie się z wszystkich obowiązków określonych
w regulaminie Serwisu internetowego CUNAZONE.

Cel przetwarzania danych osobowych

Podstawowym celem przetwarzania przez CDG PRO Sp. z o.o. Twoich danych jest zapewnienie pełnej funkcjonalności działania serwisu internetowego CUNAZONE oraz dostępu do usług świadczonych przez ww. podmiot w ramach serwisu internetowego CUNAZONE, zawierania lub wykonania umowy, zapewniania użytkownikom bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu internetowego oraz prawidłowe wywiązywanie się przez ww. podmiot z obowiązków umownych wynikających z regulaminu ww. serwisu internetowego.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych,
w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do preferencji i zainteresowań danego użytkownika.

Ponadto, w przypadku wyrażenia zgody przez danego użytkownika, będziemy mogli przetwarzać dane osobowe danego użytkownika w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Należy podkreślić, iż ww. zgoda na przetwarzanie danych osobowych danego użytkownika w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możliwym jest wycofanie jej w każdej chwili.

Użytkowniku, jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji
w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Dane osobowe danego użytkownika, zgodnie z RODO mogą być przetwarzane wyłącznie w zgodzie
z określonymi w obowiązujących przepisach prawnych. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych:

 1. Pierwszą podstawą przetwarzania danych osobowych danego użytkownika jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług oferowanych przez dany podmiot. Do ww. sytuacji dochodzi w przypadku, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia danemu użytkownikowi sprawnego, bezpiecznego korzystania z serwisu internetowego CUNAZONE wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. W przypadku serwisu internetowego CUNAZONE umowy o świadczenie usług to regulamin serwisu internetowego CUNAZONE, który użytkownik akceptuje decydując się na korzystanie z ww. serwisu internetowego.
 1. Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych osobowych. Do takiego przetwarzania danych osobowych dochodzi w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.
 1. Trzecią przesłanką przetwarzania danych osobowych jest dobrowolna i świadoma zgoda danego użytkownika. Na jej podstawie dane określonego użytkownika mogą być wykorzystywane
  w celach marketingowych, a także w celu profilowania przez serwis CUNAZONE.

Wyrażenie zgody przez danego użytkownika jest w pełni dobrowolne.

Każdy użytkownik ma także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie jego danych osobowych w dowolnym momencie.

Wycofanie zgody przez danego użytkownika nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym Serwis może przekazywać dane

Co do zasady dane osobowe danego użytkownika będą wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek administratora danych.

W pewnych sytuacjach może jednak dojść do przekazania danych danego użytkownika podmiotom współpracującym z CDG PRO Sp. z o.o. – naszym zaufanym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Ponadto, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobowiązani przekazać dane określonego użytkownika podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż uprawnione podmioty wystąpią do administratora danych z takim żądaniem, powołując się na określoną i prawidłową podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Dane osobowe określonego użytkownika będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia danemu użytkownikowi dostępu do usług oferowanych przez serwis internetowy CUNAZONE.

Jak już wcześniej wskazano, każdy użytkownik w każdym czasie ma prawo złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Prawa przysługujące danej osobie (której dane dotyczą)

Ważną informacją dla użytkowników jest to że niezależnie od tego, na jakiej podstawie serwis internetowy CUNAZONE przetwarza dane, użytkownikowi przysługuje zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania.

Użytkownik może również w każdym momencie żądać usunięcia jego danych osobowych, użytkownik może cofnąć lub ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania. Użytkownikowi przysługuje również prawo żądania dostępu do jego danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych.

Każdy użytkownik również ma prawo do:

 1. żądania dostępu do jego danych osobowych,
 2. ich sprostowania i uzupełnienia,
 3. czasowego lub stałego wstrzymania ich przetwarzania lub ich usunięcia, jeżeli są one niekompletne, nieaktualne, nieprawdziwe lub zostały zebrane z naruszeniem ustawy albo są już zbędne do realizacji celu, dla którego zostały zebrane,
 4. przeniesienia danych,
 5. uzyskania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania danych osobowych odnoszących się do jego osoby,
 6. uzyskania informacji, od kiedy przetwarza się w zbiorze dane jej dotyczące, oraz podania
  w powszechnie zrozumiałej formie treści tych danych,
 7. uzyskania informacji o sposobie udostępniania danych, a w szczególności informacji
  o odbiorcach lub kategoriach odbiorców, którym dane te są udostępniane,

Użytkownikowi przysługuje również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jego danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Prawo do skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Ustawowy lub umowny obowiązek podania danych osobowych

Żaden użytkownik nie jest zobowiązany do podawania w serwisie internetowym CUNAZONE jego danych osobowych lub wyrażania zgody na ich przetwarzanie. Należy jednak podkreślić, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu internetowego czy też do korzystania z usług serwisu internetowego CUNAZONE.

Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofnięcie wcześniej udzielonych zgód, uniemożliwi zapewnienie danemu użytkownikowi dostępu do niektórych oferowanych przez serwis internetowy CUNAZONE usług, co zostanie każdorazowo zakomunikowane danemu użytkownikowi.

Informacje o profilowaniu oraz Cookies

To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria.

W serwisie internetowym CUNAZONE gromadzimy pliki cookie, local storage i innych. Powyżej wymienione pliki służą do zbierania i przetwarzania danych osobowych oraz danych eksploatacyjnych ww. podmiotu oraz w celu personalizowania udostępnianych użytkownikom treści i reklam jak i badania analizowania ruchu na naszych stronach.

Gromadzone przez serwis internetowy CUNAZONE cookie mają na celu pomóc w zapewnieniu jak najwyższej jakości treści w tym treści reklamowych umieszczonych w naszym serwisie. Powyżej wymienione technologie umożliwiają zapewnienie użytkownikom lepszej obsługi poprzez przedstawianie reklam zbliżonych do preferencji danego użytkownika oraz przedstawianie treści, które mogą być pożyteczne i interesujące dla danego użytkownika.

Jak już wspomniano powyżej pliki pozwalają nam również lepiej badać i analizować zainteresowanie serwisem i treściami, które są prezentowane. Analizy te pozwalają podnieść jakość serwowanych przez serwis internetowy CUNAZONE treści.

Serwis internetowy CUNAZONE korzysta z cookies:

 1. Cookies sesyjne – to jest takich, które to po zakończeniu sesji danej przeglądarki lub wyłączeniu komputera lub urządzenia - zapisane informacje są usuwane z pamięci urządzenia lub komputera danego użytkownika. Mechanizm cookies sesyjnych nie pozwala na pobieranie jakichkolwiek danych osobowych ani żadnych informacji poufnych z komputera Użytkowników.
 2. Cookies trwałe: są przechowywane na dysku twardym komputera lub urządzenia danego użytkownika i pozostają tam do momentu ich skasowania przez danego użytkownika. Mechanizm cookies trwałych, wysłanych przez serwis internetowy CUNAZONE, pozwala na przechowywanie danych wyłącznie za zgodą danego użytkownika . Pliki te nie są zapisywane
  w sposób trwały w żadnym innym przypadku.

W związku z powyższym, bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami.

Zgadzam się